تعمیر سیستم وی آر اف ( VRF )

انجام تعمیر سیستم وی آر اف

تعمیر سیستم VRF به صورت تخصصی نیازمند تجربه و تخصص فراوان می باشد. عیوب و مشکلات وی ار وی و یا به طور کلی میتوان گفت سیستم تبرید یا مکانیکال میباشد و یا به علت بروز خطاهای مدار کنترل و یا خرابی و عدم کالیبره بودن ادوات ابزار دقیق میباشد تشخیص اینکه error در کدام دسته قرار میگبرد بسیار مهم میباشد و کمک بسیاری در رفع آن خواهد داشت. لازم به ذکر است کلمات ERROR ALARM FAULT همگی به معنای خطاست و در بعضی از سیستم ها ممکن است متفاوت باشد.

نحوه تعمیر سیستم VRF در به فیکس چگونه است

در صورتی که سیستم وی آر اف شما دچار مشکل شده است و نیاز به تعمیر سیستم VRF دارید کافیست با شماره های داخل سایت تماس حاصل کنید و یا فرم زیر را پر کرده تا در اسرع وقت با شما تماس حاصل شود.

چگونه متوجه شویم سیستم ما مشکل دارد

سیستم های VRF کاملا هوشمند هستند و با کوچکترین اختلال در سیستم، خطای سیستم را بصورت کد در صفحه نمایشگر نصب شده در داخل واحد نمایش میدهد برخی از ارورها (error)  مربوط به یونیت داخلی هستند که موجب خاموش شدن همان یونیت که فالت دارد میشود و برخی از خطاها مربوط به یونیت خارجی میباشد که موجب خاموش شدن کلا سیستم میشود لذا شما میتوانید با مراجعه به راهنمای سازنده دستگاهها به انالیز fault مربوطه پرداخته و اقدام به رفع خطا نمایید که این امر مستلزم شناخت کافی از نحوه عملکرد دستگاه و داشتن تجربه و دانش کافی از سیستم میباشد تیم فنی مهندسی به فیکس با سابقه طولانی در زمینه اجرا و تعمیرات سیستم های تهویه مطبوع اماده خدمتت رسانی به شما عزیزان میباشد.

در تعمیر VRF بعضی از خطاهای سیستم ممکن است به ادوات اصلی و گران قیمت سیستم مانند کمپرسور و یا برد اینورتر سیستم آسیب بزند که در این حالت سیستم به صورت اتوماتیک خاموش میشود و تا زمان برطرف نشدن عوامل منجر به ارور دستگاه نباید راه اندازی شود توصیه میکنیم در این مواقع اقدام به ریست کردن و راه اندازی سیستم ننمایید استفاده از روش های سعی و خطا در برطرف کردن خطاها نا ممکن است و در بعضی از مواقع موجب آسیب زدن به سیستم میشود برخی دیگر از خطاها موجب خاموش شدن موقت سیستم میشود یعنی سیستم ارور را نمایش میدهد ولی خاموش نمیشود در این مواقع میتوان دستگاه مربوطه را بصورت موقت ریست کرد تا در زمان مناسب اقدام به تعمیر دستگاه نمود

چگونه سیستم VRF و VRV را تعمیر کنیم

خوب تا اینجای کار متوجه شدیم که اگر سیستم ما مشکل داشته باشد با یک کد به ما اعلام خواهد کرد به دلیل تعداد بسیار زیاد و تنوع آن در دستگاههای مختلف از عنوان کردن کد خودداری میکنم مثلا سیستم شما یک ERROR نمایش میدهد که شما با مراجعه به راهنمای سازنده متوجه میشوید که این خطا به دلیل بالا رفتن فشارمبرد در سیستم میباشد در ابتدا باید دانش کافی و مهارت لازم را داشته باشید و اقدام به شناسایی عوامل منجر به ارور را بیابید مثلا در این مورد محتمل ترین عامل میتواند کثیف بودن فین های کندانسور باشد که با یک بازرسی فیزیکی میتوان متوجه این قضیه شد اگر با ریست کردن سیستم الارم پاک شد نشان دهنده اینست که هنگام کار فشار بالا میرود و خرابی سنسور فشار احتمال کمی دارد مگر اینکه کالیبره نباشد که با خواندن فشار از سیستم و تطبیق آن با مانیفولد فشار میتوان ازعملکرد صحیح سنسور مطمئن شد عیب از فن کندانسور نمیتواند باشد چون ارور فن کندانسور جداگانه میباشد ولی چک کردن آن خالی از لطف نیست باید ازعواملی چون مقدار گاز شارژ شده در سیستم باز بودن شیرهای سرویس و … اطمینان حاصل کرد سپس اقدام به تعمیر کرد برخی از شرکت های سازنده نرم افزار خاصی برای ارتباط با دستگاه طراحی کرده اند که با استفاده ار آن میتوان تمامی پارامترهای دستگاه را مانیتور کرد و از کارکرد صحیح آن مطمئن شد

مهندسین تیم به فیکس کلیه دوره های آموزشی سیستمهای وی ار اف را گذرانده و موفق به دریافت گواهینامه مهارت در داخل و خارج از کشور شده اند لذا اعضای تیم فنی مهندسی پس از حضور در محل پروژه به شما یک گزارش کامل در مورد خطای سیستم وعواملی که منجر به بروز خطا شده اند داده و در کمترین زمان ممکن اقدام به حل مشکل مینماید.

کارشناسان تعمیر vrf

تعمیر عیوب سیکل تبریدی و مکانیکی سیستم وی آر اف

در تعمیر VRF اگر قطعات و سخت افزار یونیت خارجی شما دچار مشکل شده باشد زمانی که دستگاه خود را روشن میکنید بعد از گذشت حدود دو دقیقه ارور قطعه مربوطه بر روی صفحه کنترلر دستگاه ظاهر میشود مثلا اگر فن یونیت داخلی شما دچار مشکل باشد در یکی از برندها کد A6 روی کنترلر نمایش داده میشود و شما پس از آگاهی از مفهوم کد خطا میتوانید فن را چک کنید. یعنی تا زمانی که سیستم شما روشن نشود و سیستم فرمان روشن شدن فن را ارسال نکند نمیتواند متوجه عیب در فن دستگاه شود.

بعضی از ارورها در هنگام کارکرد در حالت سرمایش یا گرمایش اتفاق میافتد مانند بالارفتن فشار ، پایین آمدن فشار ، بالارفتن دما، بسیار سرد بودن دما، در این حالت باید تجربه و دانش کافی داشته باشید و کورکورانه عمل نکرد مثلا هر پایین بودن فشاری به منزله کم بودن مبر سیستم نیست و سیستم باید کاملا آنالیز شود.

عیوب مربوط به برق و الکترونیک دستگاه

شایع ترین مورد عدم اتصال صحیح کابل های ارتباطی بیت یونیت های داخلی و یونیت خارجی میباشد که در اینصورت دستگاه ارور داده و روشن نمیشود دستگاه یونیت خارجی با تمامی یونیت های داخلی لحظه به لحظه در حال فرستادن و دریافت اطلاعات میباشد لذا کوچکترین خلل موجب از کار افتادن سیستم خواهد شد. شما برای حل معضلات برقی نیاز به شناخت کافی سیستم دارید.

کنترلر دستگاه وی آر اف
نمایش خطاهای کنترلر VRF

بررسی خطاهای نمایش داده شده در نمایشگر وی آر اف

U4-01 لازم به توضیح است یو چهار میشود کد اصلی خطا و 01 کد میشود کد فرعی با مراجعه به راهنمای سازنده متوجه میشویم این خطا مربوط به سیم های ارتباطی بین یونیت خارجی و یونیت داخلی میباشد که یا اشتباه متصل شده و یا معیوب شده است. در این حالت دستگاه اصلا روشن نمیشود.

E3-07 این کد مربوط به بالارفتن فشار و یا همان high pressure میباشد که با بررسی مشخص گردید که با وجود پایین بودن فشار ارور ریست نمیشود و پس از بررس بیشتر مشخص گردید سیم سنسور فشار دچار اسیب شده و گزارش درستی از مقدار فشار به برد اصلی دستگاه مخابره نمیکند.

چگونه از کارکرد صحیح VRF مطمئن شویم

خوشبختانه شرکت های سازنده این سیستم ها دستور العمل اجرای test run را اجباری کرده اند و حتی در بعضی از دستگاهها بدون انجام آن دستگاه راه اندازی نمیشود مزیت اصلی test run  این است که سیستم بصورت یکپارچه روشن میشود و تمامی پارامترهای دستگاه اعم از وضعیت اکسپنشن ها ، دماهای ایندورها ، فشارها و دماهای داخلی و خارجی و … توسط یونیت داخلی کنترل میشود حتی مقدار گاز و وجود رطوبت در سیستم آنالیز میشود. در اینصورت کوچکترین خرابی در همان ابتدا اشکار شده و شما میتوانید آنرا برطرف نمایید.

نتیجه گیری

همانگونه که توضیح داده شد سیستم بطور خودکار ارور را نمایش میدهد و هیچ سختی در نحوه اطلاع و آگاهی از کد خطای به وجود آمده وجود ندارد هنر نفر تعمیرکار در آنالیز و ریشه یابی کد خطا میباشد تیم به فیکس با متخصصین با تجربه در خدمت شماست با ما در ارتباط باشید.